025-32918746 ورود
تعرفه هاقالب هاامکانات

موارد مهم در سئو سایت | چک لیست سئو

»موارد مهم در سئو سایت | چک لیست سئو
موارد مهم در سئو سایت | چک لیست سئو

اصول سئو نکات زیادی را شامل می شود و به عوامل متعددی بستگی دارد که در مقالات پیشین هم برایتان شرح داده ایم. اما از آن جایی که سئو برای تازه کاران امری پیچیده است، در اختیار داشتن یک چک لیست از کارهایی که باید برای سئو انجام شود، می تواند برایتان مفید و راهگشا باشد. این چک لیست به شما کمک می کند تا سئو سایتتان را بسنجید و یک بررسی کلی بر سئو سایتتان داشته باشید. مواردی که رعایت نکرده اید و به آن توجه نداشتید را شناسایی کنید و نقاط قوت و ضعف سایتتان را تشخیص دهید.

 

همانطور که در مطالب پیشین بیان کردیم ، سئو سه نوع است .

انواع سئو :

 • سئو داخلی

 • سئو تکنیکال یا فنی

 • سئو خارجی

در این مقاله نکات مربوط به هر کدام از این سه نوع را به تفکیک برای شما بیان می کنیم.

 

نکته : رعایت حداقلی اصول سئو نیز می تواند به یک سایت کمک کند تا بهتر باشد اما اگر می خواهید یک سایت موفق داشته باشید و با دیگر سایت های فعال رقابت کنید، لازم است که تکنیک های هر سه نوع سئو را به کار ببرید. سئو داخلی ، سئو تکنیکال و سئو خارجی هر کدام به یک اندازه در موفقیت یک وب سایت نقش و اهمیت دارند.

 

انواع سئو

 

سئو داخلی

سئو داخلی (on-page seo) برای ایجاد بازدیدهای طبیعی بسیار اهمیت دارد. رعایت سئو داخلی حداقل کاری است که مدیر وب سایت می تواند برای سایت خود انجام دهد. مزیت سئو داخلی این است که اگر از آموزش های سئو استفاده کنید ، به مرور زمان خودتان هم می توانید به راحتی و بدون هزینه اضافی ، نکات مربوط به آن را رعایت کرده و سایتی با سئو داخلی مطلوب داشته باشید. البته به این نکته توجه داشته باشید که سئو دانشی است که همواره نیاز به به روز شدن دارد زیرا موتورهای جستجوگر دائما به روز می شوند و از الگوریتم های جدید استفاده می کنند.

 

سئو داخلی همانطور که از عنوانش مشخص است، به کارهایی مربوط می شود که شما از طریق پنل مدیریت سایتتان انجام می دهید. اعم از محتواگذاری سایت، چیدمان صفحات، لینک سازی داخلی و ... . در ذیل به موارد سئو داخلی اشاره می کنیم :

 

1. تاثیر عنوان سایت در سئو

تگ تایتل از اهمیت بسیار زیادی در موتور های جستجوگر برخوردار است و تاثیر مهمی در سئو مطالب سایت دارد. تگ تایتل (title) یا عنوان سایت همان عنوانی است که بالای هر صفحه در پنجره های مرورگر نمایش داده می شود. تگ تایتل به موتور های جستجوگر و جستجوکنندگان اعلام می کند که موضوع محتوای این صفحه چیست و چه چیزی را بیان می کند. هر صفحه از سایت باید با توجه به محتوایی که در آن هست ، تگ تایتل یا عنوانی جداگانه و مخصوص داشته باشد. عنوان حداکثر شامل 55 حرف یا کمتر باشد.

 

تاثیر تگ title در سئو

 

نکته مهمی که باید در نوشتن عنوان صفحات سایت رعایت کنید این است که حتما در عنوان صفحات از کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی مناسب استفاده کنید. البته حتما باید این عنوان با محتوایی که در صفحه وجود دارد، مرتبط باشد. در غیر این صورت موتور جستجوگر اعتباری به این صفحه نخواهد داد و رتبه بندی اش نیز نخواهد کرد. همچنین بهتر است کلمه کلیدی مهم در بخش اول عنوان باشد.

تگ تایتل یا عنوانی که برای صفحه اصلی سایت می نویسید، اهمیت زیادی دارد و حتما در آن از کلمات کلیدی اصلی که بیانگر کسب و کارتان است استفاده کنید. واضح است که در عنوان صفحه اصلی باید نام برند یا شرکت و یا اگر وب سایت شخصی است ، نام خودتان را ذکر کنید.

 

برای نوشتن عنوان سایت برای صفحه اصلی ، در پنل مدیریت به تنظیمات سایت > تنظیمات اصلی > عنوان سایت ، مراجعه نمایید.

 

برای نوشتن عنوان سایت یا تگ تایتل صفحات ، لازم است که حتما کلمات کلیدی را بشناسید و تحقیقات و جستجوی کافی در این زمینه داشته باشید.

 

2. تاثیر متاتگ دیسکریپشن در سئو

متاتگ دیسکریپشن(یک جمله توضیحی و آگهی است که با آن به موتور های جستجو و جستجوکنندگان ، اعلام می کنید که چه محتوایی در صفحه موردنظر هست. دیسکریپشن نه تنها در رتبه بندی سایت مهم است بلکه در جذب کاربران صفحات موتور های جستجو به سایتتان نیز بسیار اهمیت دارد.

 

دیسکریپشن همان متنی است که در تصویر زیر مشخص شده است :

 

نمایش متاتگ دیسکریپشن در سرچ گوگل

 

دیسکریپشن هم برای هر صفحه باید مجزا باشد. برای صفحات مختلف سایت دیسکریپشن های تکراری ننویسید. توصیف متا یا متاتگ دیسکریپشن بین 150 تا 160 کاراکتر باشد. بیشتر از این مقدار موثر نیست و در صفحات نتایج موتور های جستجو نمایش نمی دهد. همچنین اگر در توضیحتان از علامت های غیر متنی استفاده کنید، موتور جستجو به صورت خودکار آن ها را حذف می کند.

در دیسکریپشن باید از کلمات کلیدی مرتبط آن صفحه و مناسب استفاده کنید و جمله شما به گونه ای باشد که جستجوگر را تشویق کند تا سایت شما را باز کند. به هیچ وجه توضیحی خلاف واقعیت و آن چه در محتوای آن صفحه هست ننویسید زیرا این باعث می شود بازدیدکننده ها بعد از ورود به سایت شما، به این خاطر که به پاسخ سوال خود نرسیدند، به سرعت سایتتان را ببندند و به صفحه نتایج موتور جستجو برگردند که تکرار این اتفاق تاثیر منفی بر سئو سایتتان دارد.

 

با تولید محتوای متنی شما میتوانید قدرت یک صفحه از سایتی که دارید را روی یک کلمه کلیدی که میخواهید با آن سئو شوید، افزایش دهید.

 

3. تولید محتوا با استفاده از کلمات کلیدی 

محتوای شما گوشت و سیب زمینی وب سایت شما است. در واقع محتوا اصلی ترین بخش وب سایت است. بعد از ایجاد الگوریتم پاندا توسط گوگل، منحصر به فرد بودن و مرتبط بودن محتوا با موضوع سایت برای گوگل اهمیت زیادی پیدا کرد. اگر شما چند صفحه با محتوای مشابه داشته باشید و یا اینکه مطلب یا محتوایتان را از سایت دیگری کپی کرده باشید، شانسی در رتبه بندی صفحات نتایج جستجو نخواهید داشت و ممکن است توسط گوگل جریمه شوید. زیرا گوگل سایتی که محتوای تکراری و بی کیفیت دارد را سایتی معتبر و مفید نمی شناسد.

 

نکته مهمی که در تولید محتوا وجود دارد ، تولید متن و محتوا برای کلمات کلیدی به شیوه هدفمند است. این یعنی شما ابتدا کلمات کلیدی که می خواهید در آن ها پیشرفت کنید را پیدا می کنید و رقابت در آن ها را می سنجید، سپس برای تولید محتوا با آن کلمات کلیدی اقدام می کنید. فقط دقت کنید که روی هر کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی که انتخاب می کنید در یک مطلب جداگانه و به صورت مجزا کار کنید. نه اینکه همه کلمات کلیدی مهم خود را در چندین مطلب جای دهید و بی هدف آن ها را تکرار کنید.

 

به طور کلی از تکرار بیش از حد ، نالازم و بی جا از کلمات کلیدی به خصوص کلمات کلیدی کوتاه و اصلی بپرهیزید زیرا این کار از نظر گوگل منفی است و احتمال دارد به عنوان یک سایت نامعتبر شناخته شده و جریمه شوید.

توصیه می کنیم اگر می خواهید برای کلمات کلیدی مناسبتان در نتایج موتورهای جستجو رتبه مطلوبی کسب کنید، بخش بلاگ ، مقالات یا مشابه این بخش ها را در سایتتان جدی بگیرید. به طور کلی به محتوای هر یک از صفحه های سایتتان اهمیت دهید و هدفمند باشید.

برای نوشتن محتوایی هدفمند و کارکردن روی کلمات کلیدی با هدف رتبه بندی شدن در نتایج جستجوی گوگل، لازم است که ابتدا روش های انتخاب کلمه کلیدی مناسب را بدانید. همچنین با کلمات کلیدی کوتاه و کلمات کلیدی بلند به خصوص این برای سایت های تازه کار بسیار اهمیت دارد. ایجاد لینک های داخلی در محتوا نیز تاثیر مطلوبی در بالا بردن کیفیت یک متن دارد و از نظر موتور های جستجو یک امتیاز مثبت است البته به این شرط که به جا و درست از آن استفاده شود.

 

تولید محتوای حرفه ای و قدرتمند، چند ویژگی مهم دارد:

 • کاربر را زیاد نگه میدارد و درگیر می کند.
 • به تنهایی یک فروشنده حرفه ای است.
 • برند سازی می کند.
 • به سئو تمام صفحات سایت کمک می کند.

 

4. تیتر ها یا سرنویس ها (Headings)

برای تیتر ها یا اصطلاحا سرنویس هایی که در محتوایتان هست از هدینگ یا همان تگ های H استفاده کنید. البته از تگ H1 فقط یک بار و در ابتدا استفاده کنید که البته اگر با پنل سایت ساز یوتاب کار می کنید، به صورت خودکار عنوان مطلب شما تگ H1 دارد. پس در مطلب از H1 یا سرنویس1 استفاده نکنید. نکته حائز اهمیت این است که در تیتر ها یا هدینگ ها از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با محتوای صفحه استفاده کنید. البته این کار نباید به صورت غیر طبیعی انجام شود و صرفا در قسمت هایی که لازم است آن ها را به کار ببرید و از تکرار بی مورد کلمات کلیدی و تگ های H بپرهیزید.

شما می توانید در ادیتور از طریق قسمتی که در تصویر زیر مشخص شده است، تگ های H را قرار دهید. سرنویس 2 > تگH2 و سرنویس 3 > تگ H3 و بقیه هم به همین ترتیب. نکته مهم این است که تگ های H را فقط برای کلمات و عباراتی که در تیترهای متن شما هستند به کار ببرید. نحوه کار هم به این صورت است که کلمه یا عبارت موردنظر را انتخاب می کنید و سرنویسی که لازم است را برایش اعمال می کنید.

 

دقت نمایید کل یک پارگراف یا خط را سرنویس نکنید . فقط تیتر و عنوان آن پاراگراف را سرنویس کنید .

 

headings یا سرنویس در متن سایت

 

5. سئوی تصویر

تصویر از ارکان مهم در سئو می باشد . در هنگام سئو کردن سایت باید توجه نمایید تا تصاویر سایتتان هم اصول سئو رعایت گردد . برای این منظور چند نکته مهم را باید رعایت کنید

 • استفاده از تصاویر زیبا

وجود حداقل یک تصویر در متن شما الزامیست .

زیبایی ظاهری سایت و گرافیک و محتوای مناسب باعث می شود مشتری زمان بیشتری را در سایت شما بگذراند و این زمانی که مشتری در سایت شما صرف می کند به سئوی سایت شما کمک می کند. هرچه تصاویر زیباتر و چشم نواز تر باشد و مرتبط با محتوای شما باشد بهتر است . شخصی که وارد هر سایت میشود در 5 ثانیه تصمیم میگیرد در سایت بماند یا آن را ترک کند. پس دید اول مهم است .

سعی کنید برای هر کالا چندین تصویر از زوایای مختلف درج نمایید .

 • تکراری نبودن تصویر :

هیچگاه تصویری را که از گوگل سرچ کردید را مستقیم و بدون هیچ تغییری در سایت خود قرار ندهید. گوگل متوجه تکراری بودن آن می شود .

همچنین در محتوای تصویر نیز تغییری اعمال کنید . ساده ترین کاری که برای تغییر تصویر می توانید انجام دهید درج لوگویتان بر روی تصویر است و یا نوشتن یک متن و عنوان مطلبتان بر روی آن تصویر . اینگونه تصویر متفاوت تلقی می شود .

نام تصاویر را نیز تغییر دهید و یک اسم مناسب دیگر برای آن درج نمایید . در اسم تصویر نیز از کاراکترها مثل نقطه و ویگرگول و ... استفاده نکنید

 • کاهش سایز تصویر :

همیشه سعی کنید ابتدا سایز تصاویر را به سایز استاندارد مناسب با قالب سایتتان تغییر دهید . مثلا اگر در گوگل سرچ کردید و تصویری یافتید همان را مستقیما استفاده نکنید . توجه کنید استفاده از تصاویر بزرگ تاثیری بر کیفیت ندارد . تصاویری که با گوشی موبایل گرفته می شود عموما سایز بزرگی دارندو برای وب مناسب نیستند . حداکثر سایز برای تصاویر مثلا برای یک کالا نهایتا 700 در 800 پیکسل است نه 4000 پیکسل ! رزولیشن مناسب وب نیز 72 می باشد .

پس ابتدا سایز مناسب را از پشتیبانی سایت بپرسید و در فوتوشاپ یا هر نرم افزار دیگر سایز تصویر را اصلاح کرده و سپس آن را استفاده کنید .

 • کاهش حجم تصویر :

همچنین در سئو حجم تصویر شما از اهمیت بالایی برخوردار است . حجم مناسب تصاویر باعث کاهش حجم کلی وب سایت و در نتیجه افزایش سرعت سایت و افزایش پارامترهای مربوط به سئو در این زمینه می شود . حتما تصاویر خود را کاهش حجم داده و سپس در سایتتان آپلود نمایید .

شما برای کاهش حجم تصویر از هرابزاری می توانید استفاده نمایید ( شما می توانید از سایت tinypng.com برای کاهش حجم تصاویرتان استفاده کنید تصاویر را کاهش حجم داده و سپس در سایتتان آپلود کنید ) و یا درصورت تمایل می توانید نرم افزار کاهش حجم و بهینه سازی تصاویر یوتاب استفاده نمایید و از کاهش حجم اتوماتیک هنگام آپلود بهره مند شوید .( نحوه کار با نرم افزار کاهش حجم و بهینه ساز تصویر یوتاب )

 • تگ تایتل یا alt تصویر :

 این یکی دیگر از فرصت های خوب برای کار کردن روی کلمات کلیدی است. در تگ Alt تصویر در صورت امکان، به طور طبیعی از کلمه یا عبارت کلیدی متناسب استفاده کنید. البته توجه کنید که این توضیح شما دقیقا مرتبط با موضوع همان تصویر باشد و نه صرفا برای استفاده از یک کلمه کلیدی.

اگر با پنل مدیریت سایت ساز یوتاب کار می کنید، از باکسی که در تصویر زیر مشخص شده می توانید تگ Alt تصاویری که در محتوا درج می کنید را بنویسید. توصیه می کنیم در محتوایتان حداقل دو الی سه عکس درج کنید.

 

تاثیر تگ alt در سئو

 

6. متن خوانا و جذاب برای کاربران

در هر صورت دانش سئو برای ایجاد رضایت هر چه بیشتر برای کاربران به وجود آمد. پس قبل از هر چیز مهم است که وب سایت با این هدف طراحی شود که خدمتی مطلوب به مخاطبان ارائه دهد و رضایت آن ها را جلب نماید. متن هایی که در صفحات سایت شما هست را به گونه ای بنویسید که مطالعه آن مخاطب را خسته نکند. تولید محتوا با کیفیت ممکن است زمان بر باشد اما ارزشش را دارد زیرا محتوای خوب به کیفیت سایت می افزاید.

متن را از لحاظ بصری برای مخاطب خوانا و جذاب کنید. هر پاراگراف حدود 3 خط داشته باشد. از تصاویر برای جذاب تر کردن محتوا استفاده کنید. در صورت نیاز کلمات و عبارات مهم را بولد و رنگی کنید زیرا چشم مخاطبان به دنبال کلمات مهم می گردد تا قسمت های مهم را مطالعه کنند و سریع تر به پاسخ سوال خود برسند.

 

7. بروزرسانی مطالب قدیمی

مطالب قدیمی سایت خود را بروز کنید . مقالاتی که در موضوعات مختلف درج نمودید اصلاح کنید . این بروزرسانی و اصلاحات در سئوی سایت شما بسیار تاثیر دارد .

 

8. آدرس سایت ( URL )

هر صفحه از سایت ها آدرس و نشانی اینترنتی یا همان URL دارند. اگر می خواهید یک وب سایت حرفه ای داشته باشید نمی توانید اهمیت URL ها را نادیده بگیرید و باید URL های مناسب سئو داشته باشید. اگر با پنل مدیریت سایت ساز یوتاب کار می کنید، این امکان برای شما فراهم شده است که URL های دلخواه خود را برای هر صفحه از سایتتان درج نمایید.

 

9. تاثیر لینک سازی داخلی در سئو

لینک داخلی لینکی در یک صفحه است که به صفحه ای دیگر از همان سایت داده شده است. لینک سازی داخلی اهمیت زیادی برای حرکت خزنده های موتور جستجو در صفحات سایت دارد و مسیر خزنده ها را تعیین می کند. همچنین برای افزایش بازدید از صفحات سایتتان هم تاثیر بسزایی دارد. در انکر تکست (متنی که لینک می شود) از کلمات کلیدی مرتبط با آن صفحه ای که قرار است به آن لینک دهید استفاده نمایید.

به طور مثال در یک مطلب اگر حیطه کاری شما طراحی سایت است برای ارجاع به صفحه خدماتتان، به جای عبارت "اینجا کلیک کنید" ، جمله "ما طیف گسترده ای از خدمات طراحی وب را به شما ارائه می دهیم" را بنویسید و سپس خدمات طراحی وب را به صفحه مربوطه که خدمات را در آن شرح داده اید لینک کنید. این کار باعث می شود خزنده ها صفحه ای که لینک شده را با آن کلمه کلیدی بیشتر بشناسند و کلمه کلیدی برای آن صفحه تقویت شود.

 

نکته مهم در لینک سازی داخلی این است که حتما باید به جا و مرتبط استفاده شود در غیر این صورت تاثیر منفی بر سئو سایتتان خواهد داشت.


نکته : همانطور که در موارد سئو داخلی بیان کردیم، درحال حاضر مهم ترین فاکتور سئو داخلی به کارگیری کلمات کلیدی مناسب است. انتخاب و استفاده از کلمات یا عبارات کلیدی، نیاز به تحقیقاتی دارد که شما پیش از طراحی سایت و شروع کارتان و در تمامی مراحل محتواگذاری سایتتان باید انجام دهید. در غیر این صورت استفاده ناآگاهانه از هر کلمه کلیدی که به ذهنتان خطور می کند نمی تواند شما را به موقفیت برساند.

 

یافتن کلمات کلیدی مناسب روش هایی دارد که در بخش پایانی مقاله 10 فرمان سئو می توانید مطالعه کنید. همچنین مطالعه مقاله انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو را به شما توصیه می کنیم تا با انواع کلمات کلیدی کوتاه و کلمات کلیدی بلند و کاربرد های آن ها آشنا شوید.

 

10. معرفی سایت به گوگل 

مهمترین مرحله کار از شناسیایی سایت ما توسط گوگل به عنوان مهمترین موتور جستجو می باشد . همه سایت می زنند تا در سرچ گوگل بالا بیایند و همه خواهان رتبه های اول لیست جستجو و نمایش گوگل هستند . پس اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که این موضوع برایتان اهمیت دارد ، پس از انجام اصلاحات لازم و درج محتوای مناسب طبق اصول بالا ، حتما سایت و هر یک از مطالب خود را به گوگل معرفی نمایید . برای این کار مقاله معرفی سایت به گوگل را مطالعه نمایید . این کار سرعت شناسایی صفحات سایت شما توسط گوگل را افزایش می دهد.

 

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال (technical seo) یکی از انواع سئو است که مانند دو نوع دیگر برای موفقیت در سئو سایت موثر است. در ذیل به موارد مربوط به سئو تکنیکال یا فنی اشاره می کنیم :

 

1. نقشه سایت

نقشه سایت (site map) برای دسترسی هر چه بهتر خزنده ها به صفحات سایت شما و شناسایی صفحات جدید کاربرد دارد. این روزها داشتن نقشه سایت برای هر سایتی امری لازم و ضروری است و در سئو سایت تاثیرگذار است. اگر با طراحی سایت یوتاب طراحی سایت انجام داده اید، به طور اتوماتیک نقشه سایت شما فعال است و از این امتیاز برخوردار هستید.

 

2. دامنه ها

هر وب سایت برای این که نمایش داده شود باید دامنه داشته باشد. دامنه از شرکت هایی که فروش دامنه دارند خریداری می شود. خرید دامنه در مراحل اولیه طراحی سایت است که روند آسانی دارد اما در انتخاب دامنه دقت نمایید و طبق آموزش یوتاب پیش بروید.

اگر بیش از یک دامنه دارید، توصیه می شود یک دامنه را به عنوان دامنه اصلی انتخاب کنید و در پارک دامنه قرار دهید. دیگر دامنه ها را هم در انتقال دامنه (ریدایرکت) ثبت کنید. بدین ترتیب محتوای تکراری برای سایتتان تشخیص داده نمی شود و تاثیر منفی بر سئو سایتتان نخواهد داشت. همچنین دامنه هایتان را چک کنید که تنظیماتشان درست انجام شده باشد و نمایش دهند تا خطایی در لینک هایتان رخ ندهد.

نکته : دقت نمایید دامنه خود را حتما 5 ساله تمدید نمایید اینگونه موتورهای جستجو اهمیت بیشتری به سایت شما می دهند .

 

3. سرعت سایت

سرعت سایت یکی از عوامل مهم موفقیت یک سایت است. موتور های جستجو سال ها کار کرده اند که سرعت را به فاکتور های سنجش خود از سایت ها و رتبه بندی آن ها اضافه کنند. پس به نفع وب سایت شما است که تا حد ممکن قطعه کدهای سنگین و کد های جاوا اسکریپت در سایتتان قرار ندهید زیرا سرعت سایت را به طرز قابل توجهی کاهش می دهند. همچنین اسکریپت های نامعتبر امنیت وب سایت را تهدید می کنند و توصیه می کنیم به هیچ وجه از آن ها استفاده نکنید.

 

و نکته دیگر در رابطه با سرعت سایت، تصاویری که حجم بالا دارند در سایت آپلود نکنید. درست است که تصاویر با کیفیت به سایت جلوه متفاوت و حرفه ای می دهند اما لزومی ندارد که حجم بالایی داشته باشند. کیفیت و رزولوشن تصاویر باید متناسب با نمایش در وب سایت باشد نه مناسب برای چاپ بنر!! اگر سرعت سایت برایتان اهمیت دارد، حجم تصاویرتان کمتر از 100 کیلوبایت باشد. برای این کار می توانید از نرم افزار کاهش حجم و بهینه سازی تصاویر یوتاب استفاده نمایید . برای سفارش این نرم افزار می توانید در پنل خود از قسمت تنظیمات سایت > تنظیمات سئو > نرم افزار کاهش حجم اقدام نمایید .

 

4. Mobile-Friendly

با توجه به اینکه این روزها بسیاری از مراجعه کنندگان با موبایل هایشان از سایت ها بازدید می کنند، تجربه کاربری خوب از بازدید سایت با موبایل می تواند در افزایش بازدید شما بسیار موثر باشد. اگر تجربه خوبی برای کاربران موبایل ایجاد نکنید، بازدیدکنندگان دیگر تمایلی به مراجعه به سایت شما نخواهند داشت.

سعی کنید خودتان را جای کاربران و بازدیدکننده ها بگذارید و سایتتان را با انواع موبایل ها مشاهده کنید. آیتم ها و دسترسی ها را به گونه ای برنامه ریزی و ایجاد نمایید که بازدید از سایت با موبایل برای آن ها آسان باشد.

ریسپانسیو بودن سایت یکی از موارد مهم در زمینه Mobile-Friendly و تجربه کاربران موبایلی است که تمامی قالب های طراحی شده توسط سایت ساز یوتاب ، ریسپانسیو هستند و نیازی به هزینه مجدد نیز برای این کار ندارید.

 

5. SSL

امنیت وب سایت اهمیت زیادی دارد. اخیرا مرورگر گوگل کروم و برخی دیگر از مرورگرها در کنار آدرس سایت هایی که SSL ندارند، علامت اخطار نمایش می دهند. از این اقدام متوجه می شویم که SSL اهمیت بیشتری در سئو نسبت به قبل به دست آورده است. به خصوص برای سایت های فروشگاهی و اعتماد کاربران موثر است.

دامنه هایی که گواهی SSL دارند https ابتدای دامنه شان نمایش می دهد و دامنه هایی که SSL ندارند ابتدای دامنه شان http می آید. اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه SSL چیست مطالعه نمایید. 

 

اس اس ال ها بروی افزایش رتبه سایت شما در نتایج گوگل بسیار موثر هستند.

بطور کلی اگر در یک مبحثی 20 سایت وجود داشته باشند و 12 تای آنها ssl داشته باشند ، گوگل به آن 12 سایت اهمیت می دهد و 8 سایت دیگر را نادیده می گیرد .

 

اگر سایتتان را با سایت ساز یوتاب طراحی کرده اید، در صورت تمایل می توانید درخواست دهید تا SSL برای شما خریداری و نصب گردد. ما سعی می کنیم همواره بهترین خدمات را با به صرفه ترین قیمت برای شما فراهم کنیم. در این زمینه هم با وجود اینکه SSL انواع و قیمت های متفاوتی دارد، بهترین و به صرفه ترین ssl که پرداخت ها ونمایش سایت شما را دچار خطا نکند را انتخاب کرده ایم. برای اطلاع از قیمت به روز و کسب اطلاعات بیشتر در بخش پیام ها(پشتیبانی) در پنل مدیریت تیکت ارسال نمایید.

 

 

سئو خارجی

سئو خارجی (off-page seo) به عواملی مربوط می شود که خارج از سایتتان است. البته نکته اینجاست که پیش شرط سئو خارجی موفق و اثربخش ، سئو داخلی و سئو تکنیکال قوی است. درواقع شما باید یک سایت قوی و باکیفیت داشته باشید و سپس انتظار داشته باشید تکنیک های سئو خارجی برایتان کارایی داشته باشد.

سایتی که سئو خارجی نداشته باشد هرچه قدر هم کامل باشد، امکان پیشرفت را از خود سلب می کند. پس لازم است که حتما به سئو خارجی نیز اهمیت بدهید. در ذیل آیتم هایی از سئو خارجی اشاره می کنیم.

 

1. بک لینک

بک لینک عبارت است از لینک هایی که سایت دیگری به سایت شما می دهد. لینک های ورودی به وب سایت شما از سایت های معتبر و با پیج آتوریتی مطلوب، نقش مهمی در SEO دارد. اینکه یک سایت معتبر لینک شما را در سایت خود قرار دهد ، ارزش وب سایت شما را افزایش می دهد و به شما نیز اعتبار می بخشد.

لزوما تعداد بالای بک لینک اهمیت ندارد. برخلاف تصور برخی از افراد که می خواهند با خرید بک لینک های زیاد و بی اعتبار گوگل را فریب دهند، گوگل و موتور های جستجو به تعداد بالای بک لینک اهمیت نمی دهند بلکه اعتبار و ارزش سایت هایی که به شما لینک داده اند اهمیت دارد. حتی اگر بیش از حد بک لینک های غیر طبیعی و کم ارزش خریداری کنید، احتمال دارد توسط گوگل جریمه شوید و گوگل شما را به عنوان یک سایت اسپم و نامعتبر شناسایی کند.

بهترین بک لینک ها ، لینک های طبیعی هستند که سایت های دیگر به خاطر کیفیت مطالب وب سایتتان به شما می دهند. در هر صورت اگر خواستید با ریپورتاژ آگهی یا به صورت های دیگر بک لینک خریداری کرده یا ایجاد نمایید، توجه کنید که بک لینک دائمی باشد و سایت معتبری نیز برای این کار انتخاب نمایید.

همچنین نکته حائز اهمیت دیگر این است که سایت هایی را انتخاب کنید که از لحاظ موضوعی به وب سایت شما نزدیک باشند و یا اینکه کاربرانشان به محصول یا خدمات شما نیاز داشته باشند. سایت های خبری معتبر و سایت هایی که موضوعات و مقولات مختلف را در خود دارند، می توانند گزینه های مناسبی برای خرید بک لینک و ریپورتاژ آگهی باشند. تبادل لینک ، لینک گذاری در وبلاگ ها، فروم ها و بخش کامنت های سایت ها نیز از روش های دیگر ایجاد بک لینک هستند.

 

2. شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی می توانند تلاش های شما در زمینه سئو را ارتقا ببخشند و ابزارهای کمکی خوبی در زمینه بازاریابی دیجیتال باشند. این روزها بسیاری از افراد از طیف های مختلف جامعه در شبکه های اجتماعی فعال هستند و برای پاسخ سوالات خود در شبکه های اجتماعی جستجو می کنند. پس حضور شما با آدرس سایتتان در شبکه های اجتماعی ضروری به نظر می رسد. به ویژه در اینستاگرام ، تلگرام ، توییتر و ... که این روزها پرکاربرد هستند.

دقت کنید که حتما آدرس صحیحتان را در شبکه های اجتماعی قرار دهید و هر قسمتی که به شما امکان لینک گذاری می دهد، لینک صفحات مهم و مطالب جدیدتان را قرار دهید.

شما باید متناسب با پلت فرمی که هر شبکه اجتماعی دارد در آن ها فعالیت کنید. تا حد امکان برای هرکدام از آن ها محتوای جداگانه تولید کنید. به طور مثال در اینستاگرام که آلبومی از تصاویر و ویدئوهاست باید پست های تصویری متناسب و جذاب تولید کنید.

 

3. تعامل موثر با مخاطبان

شما احتمالا سیستم پاسخگویی برای ارتباط با مخاطبان خود دارید. حال چه از طریق تماس تلفنی ، ایمیل یا شبکه های اجتماعی ، مراجعه حضوری و غیره. ابتدا لازم است که راه های ارتباطی را برای مخاطبان آسان کنید و در فرم تماس با ما و صفحه اصلی در دسترس بازدیدکنندگان به طور کامل قرار دهید. ساعات پاسخگویی و پذیرش مراجع حضوری را با جزئیات درج نمایید و به این ساعات پایبند باشید. همچنین در پاسخگویی و مشاوره به آن ها صبر و حوصله کافی را لحاظ کنید. از نظرات و پیشنهادات مخاطبانتان تا حد ممکن بهره ببرید و ارتباط را با آن ها حفظ کنید. به خصوص اگر ارائه دهنده خدمات هستید، حفظ ارتباط و تعامل، مخاطبان و مشتریان وفادار برای شما به وجود می آورد. 

 

نتیجه گیری

بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجوگر امری سریع ، آسان و یک بار برای همیشه نیست اما باید از جایی شروع کرد. هیچ تضمینی برای موفقیت همیشگی یک وب سایت وجود ندارد. یک سایت برای رسیدن به موفقیت و موفق ماندن لازم است که فعال باشد و همواره اصول سئو را رعایت کند. زیرا همیشه رقبایی هستند که می توانند جایگاه شما را تغییر دهند.

 

در این مقاله انواع سئو و موارد آن ها را بیان کردیم و همان طور که در ابتدا گفتیم، اگر می خواهید سایتتان سئو موفقی داشته باشد باید هر سه نوع را به کار ببرید. ابتدا نکات مربوط به سئو داخلی را رعایت نمایید و محتوای قوی داشته باشید. از سئو تکنیکال سایتتان اطمینان حاصل نمایید و در نهایت اقدامات لازم را برای سئو خارجی سایت انجام دهید. بدون اجرای سئو داخلی و تکنیکال ، تکنیک های سئو خارجی تاثیرگذار نخواهد بود.

 

از تلاش برای سئو سایتتان ناامید نشوید و ادامه دهید و همواره در پی شناخت نقاط قوت و ضعف کار خود باشید. امیدواریم در این مقاله از بلاگ یوتاب اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

طراحی سایت فروشگاهی شروع کنید
طراحی سایت شرکتی شروع کنید
طراحی سایت خبری شروع کنید
طراحی سایت شخصی شروع کنید
طراحی سایت املاکی شروع کنید
دیدگاه کاربران | 3 دیدگاه
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

احمدرضا
سلام خسته نباشيد مقاله شما درباره چک ليست سئو را خواندم به نکات خوبي اشاره کرده ايد.تشکر از ما
پاسخ یوتاب با سلام و احترام خوشحالیم مورد توجه و کاربرد شما قرار گرفت .
الیسا اذری
ايا راهي هست با پول بتوانيم سئو براي طراحي سايت خود خريداري نماييم. البته منظورم تبليغ گوگل نيست.
پاسخ یوتاب با سلام . بله هایی هستند که در زمینه سئو فعالیت می کنند . اما تا زمانیکه هزینه مورد نظر را پرداخت نمایید برای شما سودمند خواهد بود. بنابراین بهتر است خودتان به این علم دست یابید . طراحی سایت یوتاب با ارائه مقالات سئو ، کاربران را یاری می کند تا بدون پرداخت هزینه اضافه ، خودشان به بهترین وجه اقدامات سئوی سایت خود را انجام دهند . بنابراین پیشنهاد می شود مقالا را مطالعه کنید و روی وب سایت خود به کار ببرید .
معصومه
سلام بسيار عالي و موثر ممنون از تيم پر قدرت يوتاب وب
پاسخ یوتاب با سلام و احترام
صمیمانه از پیام شما سپاسگذاریم . امیدواریم بتوانیم در زمینه طراحی سایت و سئوی سایت گامی موثر برداریم .
menusearch