025-32918746 ورود
تعرفه هاقالب هاامکانات

انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو

»انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو
انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو

در مقاله های پیشین بلاگ یوتاب ، تکنیک های سئوی داخلی را بیان کردیم که در بخش مقالات می توانید به این مطالب دسترسی داشته باشید. یکی از مهم ترین اصول سئو ، استفاده از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با موضوع فعالیت وب سایتتان است. استفاده درست از کلمات کلیدی موجب می شود که توسط موتور های جستجوگر مانند گوگل دقیق تر و بهتر شناسایی شوید و آن ها شما را قابل اعتمادتر ارزیابی کنند. در رابطه با انتخاب بهترین کلمات کلیدی مناسب و نکاتی که باید رعایت کنید ، مطالعه دو مقاله "کلمات کلیدی مناسب چیست" و "10 فرمان سئو" را به شما توصیه می کنیم.

 

یکی از نکاتی که می تواند در انتخاب بهترین کلمات کلیدی به شما کمک کند و راهبردی باشد، شناخت انواع کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی هم انواعی دارد و مهم است که با کاربرد های آن ها آشنا شوید تا بتوانید در جای مناسب از هرکدام استفاده نمایید.

 

کلمات کلیدی کوتاه یا کلمات کلیدی اصلی (short tail keywords)

معادل لغوی short tail keywords ، کلمات کلیدی دم کوتاه است. اما این به چه معناست؟

این نوع از کلمات کلیدی از یک یا نهایتا دو کلمه تشکیل شده اند و همان هایی هستند که جستجوی بسیار بالایی دارند و رقابت زیادی هم بین سایت ها برای استفاده از آن ها وجود دارد. کلمات کلیدی کوتاه ، کلمات کلیدی اصلی هستند و گستره وسیعی از یک موضوع را شامل می شوند و سایت های زیادی با فعالیت های مشابه می توانند از آن ها استفاده کنند.

مثل کلمه کلیدی سئو که برای شرکت های سئو ، شرکت های طراحی سایت و ... می تواند کاربردی و مورد استفاده باشد و رقابت زیادی برای آن وجود دارد. یا مانند کلمه کلیدی فروشگاه اینترنتی که بسیار کلی است و در حال حاضر سایت های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند و فروشگاه های اینترنتی قدیمی و معتبری نیز مانند دیجی کالا فعالیت دارند که طبیعتا گوگل آن ها را در اولین نتایج و صفحه اول نشان می دهد.

 

معمولا مدیران وب سایت ها مایل اند که با کلمات کلیدی کوتاه یا اصلی شناخته شوند و در نتایج گوگل بالا بیایند. زیرا این نوع از کلمات کلیدی شانس و احتمال جستجو شدن زیادی دارند و همیشه مورد استفاده کاربران اینترنت هستند. کلمات کلیدی کوتاه اولین چیزهایی هستند که افراد به آن ها فکر می کنند و همان لحظه آن را جستجو می کنند.

 

زمانی که مخاطبان یا مشتریان، کلمات کلیدی کوتاه یا اصلی را سرچ می کنند، در مراحل اولیه درخواست و نیازشان هستند، اطلاعات کمی دارند و خودشان هم دقیقا نمی دانند چه کالا ، محصول یا خدماتی را می خواهند. پس در نتیجه یک جستجوی کلی انجام می دهند و طبق نیازشان یک تا چند سایت که گوگل پیشنهاد کرده را باز می کنند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند. طبیعتا سایت هایی که در جستجوی گوگل بالاتر بیایند، شانس بیشتری برای بازدیدشدن و کلیک مخاطبان خواهند داشت.

 

افراد در مراحل اولیه جستجو، معمولا خریدی انجام نمی دهند و یا این که برای سفارش یا تقاضای خدمتی که ارائه می دهند جدی و مصمم نیستند. آن ها در مرحله آشنایی با موضوع ، نیاز یا مسئله مورد نظرشان هستند و می خواهند ارزیابی از وضعیت داشته باشند. در این مرحله مخاطبان دقیقا مانند کسی هستند که به عنوان مثال قصد خرید کفش را دارد اما خودش هم دقیقا نمی داند از چه رنگ و طرحی یا با چه قیمتی می خواهد خرید کند و صرفا مغازه ها را نگاه می کند تا قیمت ها و مدل ها را بشناسد.

 

با این اوصاف و رقابت زیادی که بین سایت ها برای کلمات کلیدی کوتاه یا اصلی هست، سایت ها و کسب و کارهای نوپا چطور وارد عرصه رقابتی شوند و آیا استفاده صرف از کلمات کلیدی کوتاه یا اصلی برای کسب و کار مفید است؟ برای پاسخ به این پرسش ها ادامه مقاله را بخوانید و با نوع دیگری از کلمات کلیدی آشنا شوید

 

کلمات کلیدی بلند یا عبارات کلیدی (long tail keywords)

معادل لغوی long tail keywords ، کلمات کلیدی دم بلند است. اما این به چه معناست؟

این نوع از کلمات کلیدی که اصطلاحا به آن عبارات کلیدی نیز می گویند، از حداقل 3 کلمه و یا بیشتر از 3 کلمه تشکیل شده اند، شامل اطلاعات دقیق تری هستند و میزان جستجوی کمتری نسبت به کلمات کلیدی کوتاه دارند.

کسانی که کلمات کلیدی بلند را سرچ می کنند مشتریان و مخاطبان واقعی هستند. آن ها دقیقا می دانند که چه می خواهند و به دنبال چه چیزی هستند و معمولا قصد خرید یا سفارش قطعی را دارند. این افراد از قبل اطلاعاتی را جمع آوری کرده اند و حالا می خواهند به هدفشان برسند.

 

به عنوان مثال : فروشگاه اینترنتی لباس در تهران ، یا دلیوری صبحانه در تهران ، دو کلمه کلیدی بلند هستند که بر خدمتی خاص دلالت دارند. و یا حتی کلمه کلیدی بلند جزئی تر مانند : خرید شلوار جین جذب با قیمت مناسب

 

شما با کار کردن روی کلمات کلیدی بلند در مدت زمان کمی می توانید توسط گوگل با آن کلمه کلیدی بلند شناسایی شوید و در نتایج اول جستجوی گوگل قرار بگیرید. مثلا اگر فروشگاه اینترنتی لباس دارید ، با کلمه کلیدی بلند خرید شلوار جین جذب با قیمت مناسب در مدت زمان کمتری در جستجوی گوگل بالا می آیید تا با کلمه کلیدی فروشگاه اینترنتی لباس. رقابت برای کلمه کلیدی فروشگاه اینترنتی لباس خیلی بیشتر است.

 

البته احتمال جستجو شدن کلمات کلیدی بلند از کلمات کلیدی کوتاه و اصلی کم تر است اما کسانی که کلمات کلیدی بلند را جستجو می کنند دقیقا به دنبال محصول یا خدمات شما هستند. در نتیجه احتمال اینکه بخواهند از شما خرید کنند یا مخاطب واقعی شما شوند خیلی بیشتر است.

 

نکته مهم این است که کلمات کلیدی شما دقیقا باید معرف همان محصول، کالا یا خدماتی باشد که ارائه می دهید تا کاربران دچار تناقض نشوند. آن ها می خواهند به نتیجه موردنظرشان برسند و اگر شما در این زمینه صادق نباشید، به سرعت سایت شما را می بندند و دیگر به شما مراجعه نخواهند کرد که این موضوع از نظر گوگل امتیاز منفی محسوب می شود.

 

برای کلمات کلیدی بلند (long tail) ترجمه ها و معادل های فارسی دیگری هم استفاده می شود. مانند کلمات کلیدی طولانی ، کلمات کلیدی دم بلند ، کلمات کلیدی دنباله دار

 

انواع کلمات کلیدی و نحوه انتخاب کلمات کلیدی بلند

کلمات کلیدی بلند را چگونه می توانید پیدا کنید؟

 

سه روش برای نحوه انتخاب کلمات کلیدی در مقاله 10فرمان سئو بیان کردیم :

 

1. استفاده از پیشنهادات گوگل

2. استفاده از ابزار گوگل ترندز

3. گوش دادن به مخاطبان

 

آموزش انتخاب بهترین کلمات کلیدی از طریق این سه روش را در بخش پایانی مقاله " 10 فرمان سئو " بخوانید.

 

در این مقاله نیز ما برای پیشنهاد کلمات کلیدی ابزار سایت keyword tool io را به شما معرفی می کنیم که می توانید از طریق آن لیست کلمات کلیدی بلند مربوط به موضوعی که می خواهید را بیابید. ابتدا زبان فارسی را انتخاب کنید و سپس کلمه کلیدی اصلی تان مثل لباس یا فروش لباس را جستجو کنید. سپس لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با فروش لباس را که کاربران جستجو کرده اند، در اختیارتان قرار می دهد. البته این سایت اطلاعات دیگری نظیر میزان محبوبیت و تعداد جستجوی کلمات کلیدی در سال گذشته را نیز دارد اما به صورت رایگان ارائه نمی دهد.

همچنین میزان محبوبیت آن کلمات کلیدی را می توانید در ابزار گوگل ترندز (google trends) بسنجید. آموزش کار با گوگل ترندز را در مقاله ی "گوگل ترندز چیست" مطالعه کنید.

 

اما چطور از کلمات کلیدی مناسب در محتوای خود استفاده کنید تا برای موتور های جستجوگر هم بهینه باشد ؟

چگالی کلمات کلیدی یا تراکم کلمات کلیدی در متن به چه صورت باشد ؟

 

همان طور که اشاره شد، سایت های نوپا شانس بسیار کمی برای بهینه سازی کلمات کلیدی کوتاه و اصلی در موتور های جستجوگر دارند. سرمایه گذاری صرف بر کلمات کلیدی کوتاه و اصلی نمی تواند برای کسب و کارهای نوپا موفقیت آمیز باشد. در نتیجه تمرکز بیشتر بر کلمات کلیدی بلند می تواند برای شما راهگشا باشد و رتبه های بهتری در سرچ موتور های جستجوگر برای سایت ایجاد کند. به مرور زمان با افزایش بازدید های واقعی از سایتتان، اعتماد گوگل و موتور های جستجوگر را جلب می کنید و پیشرفت های بیشتری برایتان حاصل می شود.

 

استفاده از نکات ذیل می تواند بهینه سازی کلمات کلیدی برای موتور های جستجوگر را بهبود ببخشد :

 

  • برای استفاده از کلمات کلیدی و رعایت نکات مربوط به آن ، یک شرط اولیه لازم است و آن این که شما بخواهید محتوا و توضیحات مناسب و کاملی برای سایتتان تولید کنید. رعایت اصول سئو برای کلمات کلیدی، در صورتی که بخواهید محتوای تکراری سایت های دیگر را قرار دهید ، امکان پذیر نیست. به عنوان مثال اگر فروش کالا دارید حتما توضیحات کامل و غیر تکراری برای کالاهایتان بنویسید. از بخش بلاگ سایتتان استفاده کنید و مرتبط با کالاها و محصولاتتان مطلب و مقاله نشر دهید.

 

  • کلمات کلیدی کوتاه و اصلی تان را حتما در عنوان مطلب ، پاراگراف اول متن و حداقل در یکی از تیترهایی که در محتوایتان است قرار دهید. از کلمات کلیدی بلند هم به گونه ای استفاده کنید که در سراسر محتوایتان پخش شده باشد. این کار را باید به گونه ای انجام دهید که طبیعی و مورد پسند مخاطبان باشد. برای گوگل هم همین اهمیت دارد که بازدیدکنندگان از مطالعه محتوای شما رضایت داشته باشند.

 

  • چگالی کلمات کلیدی یعنی نسبت استفاده از کلمات کلیدی به تعداد کلمات کل متن یا محتوا . چگالی کلمات کلیدی بلند بهتر است حدود 2 تا 3 درصد از تعداد کلمات محتوایتان باشد. استفاده زیاد و غیر طبیعی از کلمات کلیدی در محتوا ، از نظر گوگل امتیازی منفی برای سئو است.

 

  • کلمات کلیدی کوتاه یا بلندی که بیشترین اهمیت را در مطلبتان دارند حتما در این قسمت ها قرار دهید :

عنوان >ترجیحا کلمه کلیدی اصلی در بخش اول عنوان باشد

دیسکریپشن > آموزش نحوه نوشتن توضیحات متا را در مقاله " استفاده از متاتگ دیسکریپشن " بخوانید.

برچسب alt تصویر > در پنل مدیریت سایت های یوتاب در هنگام درج عکس، بخش متن جایگزین که در تصویر زیر مشخص شده را حتما بنویسید و در آن از کلمات کلیدی استفاده نمایید. به طور کلی استفاده از تصاویر مناسب در مطلب باعث جذاب شدن محتوا برای خوانندگان می شود.

 

تاثیر تگ alt در سئو

  • استفاده به جا و کاربردی از لینک های داخلی به مطالب و صفحات دیگر سایتتان ، می تواند به بهینه سازی کلمات کلیدی شما کمک کند. نحوه لینک سازی داخلی را در مقاله " لینک سازی داخلی و تاثیر آن بر سئو " بخوانید.

 

با رعایت نکات فوق امیدواریم سئو بهتری برای سایتتان رقم بزنید. البته همان طور که همیشه گفته ایم ، سئو سایت روندی زمان بر است و رعایت اصول آن که استفاده از کلمات کلیدی یکی از مهم ترین موارد آن است، تا زمانی که در سایتتان فعالیت می کنید، لازم و ضروری است. همچنین توجه داشته باشید که هدف اصلی تان یعنی رضایت مخاطبان را فراموش نکنید. گوگل هم در سال های اخیر با پیشرفت خرنده های خود و ارائه الگوریتم جدید در پی یافتن سایت هایی است که برای مخاطبان رضایت بخش تر و مفیدتر باشند. فراهم کردن فضایی رضایت بخش و قابل اعتماد برای مخاطبان ، بازدید های واقعی سایتتان را بالا می برد و تاثیر مثبتی هم برای سئو سایتتان خواهد داشت.

طراحی سایت فروشگاهی شروع کنید
طراحی سایت شرکتی شروع کنید
طراحی سایت خبری شروع کنید
طراحی سایت شخصی شروع کنید
طراحی سایت املاکی شروع کنید
دیدگاه کاربران | 0 دیدگاه
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

menusearch