025-32918746 ورود
تعرفه هاقالب هاامکانات

چگونگی جلوگیری از سندروم بینایی کامپیوتری و خستگی چشم

»چگونگی جلوگیری از سندروم بینایی کامپیوتری و خستگی چشم
چگونگی جلوگیری از سندروم بینایی کامپیوتری و خستگی چشم
چگونه از سندروم بینایی کامپیوتری و خستگی چشم جلوگیری کنیم؟

سندروم بینایی کامپیوتری چیست؟

 

چشم ها از جمله اندامی می باشند که در فرایند کسب و کار اینترنتی بدلیل استفاده از لب تاپ ، کامپیوتر و سایر دیوایس ها ممکن است مورد آسیب قرار گیرد .
در این مقاله راه حل هایی را پیشنهاد می کنیم که توسط آنها بتوانید از خستگی چشم کم کرده و از سندروم بینایی کامپیوتری جلوگیری کنیم .
حفظ سلامتی در همه شرایط و کارها از اصول اولیه می باشد . در کسب و کارهای آنلاین نیز باید به حفط سلامتی خود دقت کنیم .
اگر در طول روز ساعت های زیادی را پای سیستم کامپیوتری می نشینید و برای مدت زمان طولانی به صفحه مانیتور خیره می شوید ، در واقع ماهیچه های چشم مدت زمان زیادی ، حالت چشم را برای فوکوس روی صفحه مانیتور تنظیم می کنند و اگر این کار را همیشه و هر روز بطور مداوم انجام می دهید ، سبب خستگی ماهیچه های چشم می شود و چون در هنگام کار با کامپیوتر کاربران کمتر پلک می زنند ، قطعا پس از مدتی در ساعات پایانی روز با مشکلاتی نظیر چشم درد ، سوزش چشم ، خستگی چشم و تاری دید مواجه می شوید .

و اگر هرچه سریعتر فکری برای این امر نکنید حتما دچار سندروم بینایی کامپیوتری شده و چشمانتان آسیب خواهد دید .
  • علائم سندروم بینایی کامپیوتری

  1. خستگی و درد در اطراف چشم :خستگی چشم یعنی کاربر در فوکوس کردن روی سوژه ها و مخصوصا در هنگام تغییر در فوکوس در فاصله های متفاوت مشکل دارد . یعنی هنگامی که به مانیتور نگاه می کند و بعد بخواهد به جایی دیگر از دفتر کارش نگاه کند و بعد مجدد به مانیتورش نگاه کند ، در تشخیص سوژه ها مشکل دارد . همچنین خستگی چشم در حالت حاد آن باعث درد در ماهیجه های اطراف چشم می شود .
  2. سوزش چشم :سوزش چشم بدلیل کاهش پلک زدن و درنیتجه خشکی چشم رخ می دهد . در مراحل ابتدایی میزان سوزش کم است اما بمرور و با حاد شدن موضوع سوزش افزایش پیدا می کند . حتی ممکن است باعث قرمزی چشم شود .
  3. تار شدن دید چشم : در تاری دید شما سعی می کنید روی سوژه ای فوکوس کنید اما با مشکل تاری برخورد می کنید و نمی توانید ظاهر دقیق آن را مشاهده نمایید . حتی در مواردی ممکن است نوشته ها را بصورت دوتایی ببینید . با استراحت کافی ، مشکل تاری دید برطرف می گردد .
  4. سردرد و سگیجه :از جمله علائم فشار بر روی چشم ها می باشند و با افزایش کار با چشم این درد ها بیشتر می شود . چنانچه پس از اتمام کار و کاهش فشار بر روی چشم و استراحت کافی ، همچنین سردرد و سرگیجه ادامه داشته به پزشک مراجعه نمایید .
  5. درد در عضلات شانه و گردن : معمولا زمانیکه فشار بر روی چشم ها وجود دارد ، سایر اندام بدن نظیر گردن و شانه برای آنکه به چشم کمک کنند وارد عمل می شوند و اعلب حالت نامناسبی را به خود می گیرند که ماندن طولانی در این حالت باعث آسیب به این اندام ها شده و در نتیجه درد را به دنبال دارد .

پیشنهاد می شود وقتی هنوز در مراحل اولیه خستگی و سوزش چشم هستید حتما برای این مشکل راه حلی بیابید تا در و مشکل به سایر اندام ها نظیر گردن و شانه سرایت نکند .
این فشار ها معمولا پس از متوقف کردن کار با کامپیوتر یا موبایل و ... کاهش می یابد و پس از یک استراحت شبانه ، در صبح روز بعد با سرحالی به کار خود باز می گردید .
بطور کلی بهتر است با رعایت برخی نکات این فشار ها را کاهش دهیم .
  • راه های پیشگیری از سندروم کامپیوتری و کاهش خستگی چشم :

1-استفاده از قطره های رفع خشکی چشم :همانگونه که در بالا توضیح دادیم خشتگی و سوزش چش به دلیل پلک نزدن و خشکی چشم است . برای بهبود سریع سوزش شما می توانید با تجویز پزشک ، از قطره های رفع خشکی چشم استفاده کنید .


2-افزایش رطوبت محیط پیرامون : هرچه محیط کار شما خشکتر باشد، رطوبت چشمان شما سریعتر تبخیر می گردد . سیستم تهویه را بگونه ای تنظیم کنید تا رطوبت محیطتان بین 30 تا 50 درصد باقی بماند .


3-نرمش عضلات چشم :از قانون 20-20-20 استفاده کنید . پس از 20 دقیقه کار با موبایل یا کامپیوتر و خیره شدن به مانیتور ، نگاه خود را به جسمی در فاصله 20 فوتی ( حدود 6 متر ) و به مدت 20 ثانیه معطوف کنید .


قانون20-20-20 در نگاه کردن به مانیتورها و نمایشگرهای مختلف
4-تغییر وضعیت مانیتور : مانیتور را در وضعیت بهینه قرار دهید . مانیتور باید به گونه ای قرار گیرد که شما با نگاه در مسیر مستقیم بتوانید ضلع بالایی آن را مشاهده نمایید . پس یعنی مانیتور باید پایینتر از سطح چشم شما باشد . زیرا نکاه به بالا چشم را بیشتر خسته می کند .


5-تنظیم روشنایی نمایشگر و نور آبی :کم نوری و پرنوری مانیتور می تواند باعث خستگی چشم شود . همچنین شدت نور آبی بیش از نور های سبز و قرمز باعث خستگی چشم می شود . بنابراین حتما نور نمایشگر را تنظیم نمایید .


دقت کنید اگر صاحب وب سایت هستید ، کاربران شما نیز ممکن است دچار خستگی چشم شوند . بنابراین پیشنهاد می کنم حتما در هنکام درج متون و تصاویر در سایتتان حتما از یک اندازه درست و استاندارد استفاده کنید . زیرا کوچکی فونت و تصویر خود باعث خستگی چشم می شود .
همچنین در متون محتوای خود از رنگی کردن استفاده کنید تا متن از یکنواحتی خارج شود .
رعایت همین نکات ریز باعث موفقیت شما در کسب و کار اینترنتی می گردد .
امیدوارم این نکات به شما کمک کند تا بتوانید ساعات کاری خوبی را در پای سیستم بگذرانید و همیشه سلامت باشید .
طراحی سایت فروشگاهی شروع کنید
طراحی سایت شرکتی شروع کنید
طراحی سایت خبری شروع کنید
طراحی سایت شخصی شروع کنید
طراحی سایت املاکی شروع کنید
دیدگاه کاربران | 0 دیدگاه
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

menusearch