صفحه اصلی ورود به حساب کاربری ورود به حساب کاربری دموی سایت ها تماس با ما 9 الی 19 مشاوره رایگان 32918746-025
طراحی سایت یوتاب
سایت ساز یوتاب
سایت ساز یوتاب
بلاگ
»
مقالات سئو
»

۱۷ خرداد ۱۳۹۷

چگونگی جلوگیری از سندروم بینایی کامپیوتری و خستگی چشم

چگونگی جلوگیری از سندروم بینایی کامپیوتری و خستگی چشم
چگونه از سندروم بینایی کامپیوتری و خستگی چشم جلوگیری کنیم؟

سندروم بینایی کامپیوتری چیست؟

 

چشم ها از جمله اندامی می‌باشند که در فرایند کسب و کار اینترنتی بدلیل استفاده از لب تاپ، کامپیوتر و سایر دیوایس ها ممکن است مورد آسیب قرار گیرد .
در این مقاله راه حل هایی را پیشنهاد می‌کنیم که توسط آنها بتوانید از خستگی چشم کم کرده و از سندروم بینایی کامپیوتری جلوگیری کنیم .
حفظ سلامتی در همه شرایط و کارها از اصول اولیه است. در کسب و کار‌‌‌‌های آنلاین نیز باید به حفط سلامتی خود دقت کنیم .
اگر در طول روز ساعت‌‌‌‌های زیادی را پای سیستم کامپیوتری می‌نشینید و برای مدت زمان طولانی به صفحه مانیتور خیره می‌شوید، در واقع ماهیچه‌‌‌‌های چشم مدت زمان زیادی، حالت چشم را برای فوکوس روی صفحه مانیتور تنظیم می‌کنند و اگر این کار را همیشه و هر روز بطور مداوم انجام می‌دهید، سبب خستگی ماهیچه‌‌‌‌های چشم می‌شود و چون در هنگام کار با کامپیوتر کاربران کمتر پلک می‌زنند، قطعا پس از مدتی در ساعات پایانی روز با مشکلاتی نظیر چشم درد، سوزش چشم، خستگی چشم و تاری دید مواجه می‌شوید.

و اگر هرچه سریعتر فکری برای این امر نکنید حتما دچار سندروم بینایی کامپیوتری شده و چشمانتان آسیب خواهد دید.
  • علائم سندروم بینایی کامپیوتری

  1. خستگی و درد در اطراف چشم :خستگی چشم یعنی کاربر در فوکوس کردن روی سوژه ها و مخصوصا در هنگام تغییر در فوکوس در فاصله‌‌‌‌های متفاوت مشکل دارد. یعنی هنگامی که به مانیتور نگاه می‌کند و بعد بخواهد به جایی دیگر از دفتر کارش نگاه کند و بعد مجدد به مانیتورش نگاه کند، در تشخیص سوژه ها مشکل دارد. همچنین خستگی چشم در حالت حاد آن باعث درد در ماهیجه‌‌‌‌های اطراف چشم می‌شود.
  2. سوزش چشم :سوزش چشم بدلیل کاهش پلک زدن و درنیتجه خشکی چشم رخ می‌دهد. در مراحل ابتدایی میزان سوزش کم است اما بمرور و با حاد شدن موضوع سوزش افزایش پیدا می‌کند. حتی ممکن است باعث قرمزی چشم شود.
  3. تار شدن دید چشم : در تاری دید شما سعی می‌کنید روی سوژه ای فوکوس کنید اما با مشکل تاری برخورد می‌کنید و نمی‌توانید ظاهر دقیق آن را مشاهده نمایید. حتی در مواردی ممکن است نوشته ها را بصورت دوتایی ببینید. با استراحت کافی، مشکل تاری دید برطرف می‌گردد.
  4. سردرد و سگیجه :از جمله علائم فشار بر روی چشم ها می‌باشند و با افزایش کار با چشم این درد ها بیشتر می‌شود. چنانچه پس از اتمام کار و کاهش فشار بر روی چشم و استراحت کافی، همچنین سردرد و سرگیجه ادامه داشته به پزشک مراجعه نمایید.
  5. درد در عضلات شانه و گردن : معمولا زمانیکه فشار بر روی چشم ها وجود دارد، سایر اندام بدن نظیر گردن و شانه برای آنکه به چشم کمک کنند وارد عمل می‌شوند و اعلب حالت نامناسبی را به خود می‌گیرند که ماندن طولانی در این حالت باعث آسیب به این اندام ها شده و در نتیجه درد را به دنبال دارد.

پیشنهاد می‌شود وقتی هنوز در مراحل اولیه خستگی و سوزش چشم هستید حتما برای این مشکل راه حلی بیابید تا در و مشکل به سایر اندام ها نظیر گردن و شانه سرایت نکند.
این فشار ها معمولا پس از متوقف کردن کار با کامپیوتر یا موبایل و ... کاهش می‌یابد و پس از یک استراحت شبانه، در صبح روز بعد با سرحالی به کار خود باز می‌گردید.
بطور کلی بهتر است با رعایت برخی نکات این فشار ها را کاهش دهیم.
  • راه‌‌‌‌های پیشگیری از سندروم کامپیوتری و کاهش خستگی چشم :

1-استفاده از قطره‌‌‌‌های رفع خشکی چشم :همانگونه که در بالا توضیح دادیم خشتگی و سوزش چش به دلیل پلک نزدن و خشکی چشم است. برای بهبود سریع سوزش شما می‌توانید با تجویز پزشک، از قطره‌‌‌‌های رفع خشکی چشم استفاده کنید.


2-افزایش رطوبت محیط پیرامون : هرچه محیط کار شما خشکتر باشد، رطوبت چشمان شما سریعتر تبخیر می‌گردد. سیستم تهویه را بگونه ای تنظیم کنید تا رطوبت محیطتان بین 30 تا 50 درصد باقی بماند .


3-نرمش عضلات چشم :از قانون 20-20-20 استفاده کنید. پس از 20 دقیقه کار با موبایل یا کامپیوتر و خیره شدن به مانیتور، نگاه خود را به جسمی در فاصله 20 فوتی ( حدود 6 متر ) و به مدت 20 ثانیه معطوف کنید.


قانون20-20-20 در نگاه کردن به مانیتورها و نمایشگر‌‌‌‌های مختلف
4-تغییر وضعیت مانیتور : مانیتور را در وضعیت بهینه قرار دهید. مانیتور باید به گونه ای قرار گیرد که شما با نگاه در مسیر مستقیم بتوانید ضلع بالایی آن را مشاهده نمایید. پس یعنی مانیتور باید پایینتر از سطح چشم شما باشد. زیرا نکاه به بالا چشم را بیشتر خسته می‌کند .


5-تنظیم روشنایی نمایشگر و نور آبی :کم نوری و پرنوری مانیتور می‌تواند باعث خستگی چشم شود. همچنین شدت نور آبی بیش از نور‌‌‌‌های سبز و قرمز باعث خستگی چشم می‌شود. بنابراین حتما نور نمایشگر را تنظیم نمایید.


دقت کنید اگر صاحب وب سایت هستید، کاربران شما نیز ممکن است دچار خستگی چشم شوند. بنابراین پیشنهاد می‌کنم حتما در هنکام درج متون و تصاویر در سایتتان حتما از یک اندازه درست و استاندارد استفاده کنید. زیرا کوچکی فونت و تصویر خود باعث خستگی چشم می‌شود.
همچنین در متون محتوای خود از رنگی کردن استفاده کنید تا متن از یکنواحتی خارج شود.
رعایت همین نکات ریز باعث موفقیت شما در کسب و کار اینترنتی می‌گردد.
امیدوارم این نکات به شما کمک کند تا بتوانید ساعات کاری خوبی را در پای سیستم بگذرانید و همیشه سلامت باشید.

دیدگاه کاربران

(0 دیدگاه)

*نام و نام خانوادگی

* پست الکترونیک

* متن پیام


بستن

*نام و نام خانوادگی

* پست الکترونیک

* متن پیام


menusearch
تماس