صفحه اصلی ورود به حساب کاربری ورود به حساب کاربری دموی سایت ها تماس با ما 9 الی 19 مشاوره رایگان 32918746-025
طراحی سایت یوتاب
سایت ساز یوتاب
سایت ساز یوتاب
بلاگ
»
مقالات سئو
»

۲۰ خرداد ۱۳۹۷

گوگل وب مستر تولز چیست ؟ ( بخش اول )

گوگل وب مستر تولز چیست ؟ ( بخش اول )

گوگل وب مستر تولز یا همان سرچ کنسول چیست؟
گوگل وب مستر تولز چه کاربردی هایی دارد؟
چطور از این ابزار استفاده کنیم؟
در ادامه با ابزار گوگل وب مستر تولز و نحوه کار کردن با آن آشنا می‌شوید ...

گوگل وب مستر تولز یا سرچ کنسول چیست؟

 
سرچ کنسول (search console) یا گوگل وب مستر تولز (google web master tools) یکی از سرویس‌‌‌‌های ویژه شرکت گوگل برای راهنمایی مدیران سایت و افزایش کیفیت سایت ها است. شرکت گوگل در سال 2015 نام کنسول سرچ را جایگزین گوگل وب مستر کرد.

ساده ترین امکانی که کنسول سرچ برای مدیران سایت فراهم می‌کند، این است که به شما اطمینان می‌دهد سایت شما در موتور جستجوی گوگل قرار گرفته است. این ابزار روند شناسایی سایت‌‌‌‌های نوپا توسط موتور جستجوی گوگل به طرز قابل توجهی تسریع می‌کند. اما این ابزار امکانات ویژه ی دیگری نیز دارد که گزارش هایی به روز از وضعیت نمایش سایت در موتور جستجو در اختیارمان می‌گذارد.

برای مشاهده وضعیت سایت خود و درج آن در گوگل وب مستر تولز ابتدا باید وارد اکانت جیمیل خود شوید و وارد آدرس  www.google.com/webmasters/tools شوید.
آموزش مراحل درج سایت در سرچ کنسول را در سایت ساز یوتاب مطالعه کنید. پس از درج سایت از دسترسی ربات گوگل به محتوای سایت خود اطمینان حاصل می‌کنیم و یا اگر سایت جدیدی داشته باشیم، با این کار روند شناسایی سایت توسط گوگل را تسریع می‌کنیم.


ابزار کنسول سرچ چه گزارشات و اطلاعات ویژه ای را در اختیار مدیران سایت قرار می‌دهد؟


پس از طی مراحل درج سایت خود در گوگل وب مستر و تایید نهایی، به مدیریت اکانت خود در این سایت دسترسی پیدا می‌کنید. در مدیریت اکانت خود تب ها یا بخش هایی را مشاهده می‌کنید که هر کدام کاربرد ویژه ی خود را برای نمایش وضعیت سایت شما دارند که در ذیل به شرح این قسمت ها می‌پردازیم :
  • ابتدا تب داشبورد را مشاهده می‌کنید. در این قسمت اطلاعات مختصری از وضعیت کنونی سایت شما نمایش داده می‌شود.
  • منوی massage : در این قسمت پیام هایی که از طرف کنسول سرچ برای شما ارسال می‌گردد، نمایش داده می‌شود.
پیام‌‌‌‌های گوگل وب مستر تولز یا سرچ کنسول
 
  • منوی Search Appearance : دارای پنج گزینه است : این منو مربوط به چگونگی نمایش مطالب سایت شما در نتایج موتور جستجوگر گوگل است
    1. structured data : در این قسمت اگر داده‌‌‌‌های ساختار یافته (کد‌‌‌‌های Rich snippets) برای صفحات خود نوشته باشید نمایش داده می‌شود و اگر اشکالاتی در این کد ها وجود داشته باشد در این قسمت می‌توانید مشاهده کنید.
        داده‌‌‌‌های ساختار یافته (کد‌‌‌‌های Rich snippets) نوعی از کد‌‌‌‌های HTML و سرویسی از شرکت گوگل هستند که باعث متفاوت ظاهر شدن مطالب وب سایت در نتایج جستجوی گوگل می‌شوند. این کدها اطلاعاتی اضافه تر از لینک صفحه دیسکریپشن و عنوان که در هر جستجو به نمایش در می‌آیند نشان می‌دهد. مثلا اطلاعات نویسنده، رتبه بندی و ستاره دار کردن، نمایش عکس یا ویدئو و ... ​​​​​​
 
      2. Rich cards :اگر از rich cards در کد‌‌‌‌های صفحات سایت خود استفاده کرده باشید، در این قسمت می‌توانید مشاهده کرده و اگر اشکالی در این کدها وجود داشته باشد نمایش داده می‌شود.

    rich cards فرمتی جدید برای چگونگی و نحوه نمایش مطالب در نتایج جستجوی گوگل با تمرکز بر استفاده و نمایش بهتر برای کاربران موبایلی است و عملی مشابه rich snippets دارد. rich cards از نشانه گذاری ساختاری schema.org استفاده می‌کند تا محتوا را در فرمت بصری جذاب تری برای کاربران موبایلی نمایش دهد.

      3. Data Highlighter : در این قسمت می‌توانید داده‌‌‌‌های ساختاریافته ای مانند (rich snippets و rich cards) که در دو بخش فوق به‌ آنها اشاره شد را با کمک وب مستر تولز برای سایت خود بنویسید.
قرار دادن داده‌‌‌‌های ساختار یافته در سایت با کمک وب مستر تولز

       4. HTML Improvements : در این قسمت می‌توانید گزارشی از کپی ها و تشابهات تگ ها، متاتگ ها، تگ عنوان ها، دیسکریپشن ها و ... که در صفحات وب سایتتان وجود دارد مشاهده کنید. یعنی اگر دیسکریپشن هایی تکراری برای چند مطلب متفاوت خود داشته باشید، توسط وب مستر تولز به شما گزارش داده می‌شود. همچنین تگ‌‌‌‌های بسیار طولانی یا بسیار کوتاه نیز در این قسمت نمایش داده می‌شود.
گزارش گوگل وب مستر برای بهبود کد‌‌‌‌های HTML

        5. Accelerated mobile : این قسمت مربوط به کدهایی برای سازگاری صفحات سایت با موبایل است که موجب افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب می‌شود.

بخش دوم مقاله گوگل وب مستر تولز را مطالعه نمایید ...

دیدگاه کاربران

(1 دیدگاه)

*نام و نام خانوادگی

* پست الکترونیک

* متن پیام


بستن

*نام و نام خانوادگی

* پست الکترونیک

* متن پیام


menusearch
تماس